- Czapka MONTANE LOGO BEANIE HAT
- Logo Beanie Hat to niezwykle lekka, a zarazem ciepła czapka z polarową podszewką odprowadzającą wilgoć, doskonale sprawdzająca się zarówno na szlaku turystycznym, jak i na co dzień.
Czapka MONTANE LOGO BEANIE HAT
Kod: 40752
Płeć: unisex
Kolor: dębowy (Oak Green)
Opis:
Logo Beanie Hat to niezwykle lekka, a zarazem ciepła czapka z polarową podszewką odprowadzającą wilgoć, doskonale sprawdzająca się zarówno na szlaku turystycznym, jak i na co dzień. Wykonana została z wełny Merino (50%) z certyfikatem Mulesing Free oraz akrylu (50%). Wełna Merino pozwala na szybkie odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz oraz ochroni przed nieprzyjemnymi zapachami. Akryl natomiast sprawia, że czapka nie będzie się gniotła oraz ulegała odkształcaniu. Odpowiada także za utrzymanie odpowiedniego komfortu cieplnego, chroniąc przed wychłodzeniem ciała.
Dane techniczne:
- waga (g): 45;
- materiał: 50% wełna Merino, 50% akryl;
- przeznaczenie: na co dzień, wycieczki, wspinaczka, trekking, skitouring;
Materiały / technologie:
Merynosy to rasa owiec, która jest bardzo ceniona ze względu na swoje specyficzne runo. Runo to, w odróżnieniu od runa pospolitych owiec, posiada cienkie oraz niesamowicie delikatne włoski, które są bardzo miłe w dotyku, dzięki czemu wykonana z niej odzież zapewnia niezrównany komfort użytkowania. Wełna Merino oferuje także unikalne właściwości termiczne (również w nieco bardziej wilgotnych warunkach). W jej włóknach powstają bowiem "kieszonki" o wysokiej tendencji do zatrzymywania powietrza. To właśnie te kieszonki tworzą barierę oddzielającą ciało od mrozu podczas zimnych warunków, a także od wysokiej temperatury podczas ciepłych dni. Struktura dzianiny uszytej z wełny Merino posiada właściwości antyalergiczne oraz bakteriostatyczne, dzięki czemu skutecznie blokuje rozwój drobnoustrojów. A zatem wykonana z niej odzież może być noszona przez wiele dni, co okaże się bardzo pomocne podczas dłuższych wypraw. Gdy jednak zajdzie potrzeba jej wyprania, będzie zdolna do ponownego użytku po bardzo niedługim czasie, dzięki krótkiemu czasowi schnięcia. Kolejną zaletą wełny Merino jest jej zdolność do pozbywania się wilgoci, dzięki absorbowaniu jej, a następnie odprowadzaniu na zewnątrz, gdzie może znacznie szybciej odparować. W rezultacie użytkownik utrzymywany jest w poczuciu suchości nawet podczas podejmowania bardziej intensywnych działań.
Akryl, jedno z najbardziej popularnych włókien syntetycznych, charakteryzuje się wysokimi właściwościami grzewczymi, dzięki czemu bardzo skutecznie zabezpiecza ciało podczas zimnych warunków pogodowych. Wykonana z niego odzież jest bardzo estetyczna (na pierwszy rzut oka ciężko jest ją odróżnić od odzieży z wełny), więc pozwala na utrzymanie świetnego wyglądu. Akryl jest odpowiednio sprężysty, więc nie gniecie się ani nie odkształca z biegiem czasu, dzięki czemu wykonana z niego odzież utrzyma na znacznie dłużej swoje fabryczne kształty. W odróżnieniu od wielu naturalnych włókien, nie powoduje alergii ani nie podrażnia skóry, więc będzie doskonałą alternatywą zwłaszcza dla osób uczulonych na prawdziwą wełnę. W porównaniu z klasycznymi włóknami, jest także o wiele łatwiejszy w czyszczeniu, zatem wykonane z niego produkty łatwiej jest utrzymać w świetnej kondycji przez bardzo długi okres czasu.
Mulesing to metoda polegająca na wycinaniu pasów skóry w tylnych częściach ciała owiec. Z punktu widzenia efektywności i opłacalności produkcji wełny, jest to korzystne dla hodowców - muchy nie mają jak złożyć larw, co znacznie ułatwia jej pozyskiwanie. Dla samych owiec wiąże się to jednak z bardzo dużym i długotrwałym bólem, który można porównać do kastracji. Dlatego właśnie część hodowli na świecie - pod wpływem wielu kampanii informacyjnych - postanowiło całkowicie zrezygnować z tej praktyki. W walkę z tą złą praktyką postanowiła włączyć się również szwajcarska marka On Running, która do produkcji odzieży postanowiła wykorzystywać wełnę Merynosów, na których nie przeprowadza się zabiegu mulesingu. Tak pozyskiwana wełna jest nieco droższa, ponieważ wymaga m.in. częstszego golenia owiec, stosowania środków owadobójczych oraz instalowanie pułapek na muchy. Konsument może być jednak spokojny o to, że zakupiona przez niego odzież nie wiązała się z wcześniejszym cierpieniem zwierząt.